MATBAACILIK

MATBAACILIK

IMG-20140612-WA0003

Yazıyı mekanik yöntemlerle çoğaltmak, en eski  zamanlardan beri var
olan bir düşünce olmasına rağmen, uzun süre hiçbir mucit bunu uygulamaya geçirememiştir. Babilliler tuğlalara basabilmek için yazi kalıpları geliştirmişlerdi; Asurlular da Mısırlılar gibi, mühür yüzükler kullanıyorlardı. Romalıların ise, isim simgeleri için harf kalıpları ve köleleri,  hayvanları, ekmekleri, seramikleri işaretlemek için mühürleri vardi. Romalılar, birçok köleyi kitapları kopyalama işinde çalıştırmalarına rağmen kitapları mekanik yoldan çoğaltmayı düşünmemişlerdi.
Bu düşünce ilk defa Çin’ de uygulamaya geçildi; JULIEN’ den sonra, 593 yılında, Kayser WEN-TI zamanında levha baskılar yapıldı ve bunlar 10. yüzyılda mükemmelliğe ulaştı. KIN-LI zamanında(1041-1049), bir soğuk demirci olan PI – SIN, hareketli matbaa harflerini icat etti, fakat devamı gelmedi.1662 yılında, misyonerlerin yine aynı tür bir denemesi başarısızlıkla sonuçlandı. Çin ‘ de ancak 1776 yılından itibaren hareketli matbaa harfleri kullanılmaya başlandı. Bunlar matrislere dökülmüyor, tek tek kesiliyordu. 14. yüzyılda Almanya’ da,  bu gelişmelerden bağımsız olarak, tahta levha baskısı icat edildi. Kaligraflar dışında,  mektup ressamları adı verilen ve halkın genel okul ve ibadet kitapları ihtiyacını karşılayan, aziz tasvirleri, oyun kartları ve yasal yazışmalar dışında kalan ufak tefek yazışmaları düzenleyen bir grup yazman vardı. Resimlerin ve oyun kartlarının panayırlarda çok   rağbet görmesi üzerine,  mektup ressamlarının aklına bunlari kalıplar kullanarak ve metni tahta levhalara kazıyarak  hazırlama düşüncesi geldi. Bilinen en eski gravür, 1423 yılından kalma, Aziz Christoph’ un ilahi çocukla gösterildiği tasviridir ve bu gravür iki satırlık bir imza taşır.
Mainz’ ın ileri gelenlerinden JOHANN GENSFLEISCH ZUM GUTENBERG tahta levhalarin baskısını kolaylaştırmak ve el kuvvetiyle sadece tek taraflı basılabilen sayfaları çift taraflı da basabilmek için,  1434-1443 yıllarında Strassburg’ da vidalı presi icat etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir